Moje panička – „Život s merletkou“

Modrou kolii jsme nechtěli, nelíbili se nám. Naše hodnocení této barvy hlavně zapříčinila jedna šeltička, kterou jsem potkávala téměř každý den, když jsem chodila ještě na základní školu. Měla hodně černých ploten a kde nebyla černá, byla rezavá, takže modrou barvu vlastně na sobě neměla.

 

Když jsme se jeli k chovateli podívat na "Ňufánka" Nikyho, vypustil mezi nás všechny dospělé kolie. Nikdy nezapomenu na to, jak Sabryho máma vykráčela s noblesou jako dáma z kotce. Nádherná fena, nádherná barva - úplně se překopal můj názor na blue merle barvu.

Chovatel říkal, že ten rok plánuje s Hornes, Sabryho mámou, šťěňátka. Hlavou mi běhalo „chci modré šťěňátko“. V listopadu jsme se jeli nezávazně podívat na šťěňátka. Byla tři -  trikolorní fenečka Saigura a dva blue merle pejsci Sabres a Segry. Sabry byl oproti Segrymu třetinový, ale víc se nám líbil. Segry byl více modrý než Sabry, jenže měl půlku hlavy modrou, druhou černou. Vzhled hlavy tedy prozatím rozhodl.

 

Devatenáctého prosince jsme si jeli pro šťeňátko. Byli jsme rozhodnutí vzít si Sabryho a jeho nekonečný temperament nás v tom ještě utvrdil. Během toho měsíce, co jsme ho neviděli prý rozežral všechny psy a rozpoutal bitky o kousek žvance. Za ten měsíc Sabry nejenže přerostl své sourozence, ale i šťěnda o měsíc starší. Ta žravost mu vydržela dodnes...

 

Když jsme si Sabryho přivezli domů, první co udělal, dal ocásek hezky nahoru nad hřbet. Trošku nás polilo horko a už nám v hlavách šrotovalo, co s tím. Kupodivu nás překvapilo, že ocásek mu nahoře dlouho nezůstal.

Samozřejmě, že umí ocásek dát hezky nahoru, ale není to příliš časté. Většinou mi tím signalizuje "Paničko, potřebuji nutně na záchod," "Ta fenka mi mooc voní," anebo "Chci si hrát".

 

Sabry je hodně temperamentní pes, nejraději by pořád něco dělal. Mnohdy, i když je na něm vidět únava, je schopný běhat. Rozhodně nepatřím k lidem, kteří psa přetěžují, takže, když vidím, že je už unavený, dokončím s ním to, co máme zrovna rozdělané a jde odpočívat.

 

Pokud Sabry chce něco dělat a já zrovna nemám čas nebo náladu, stačí po něm chtít pár prvků z DogDancingu a velice brzy zjistím, že se můj pes někam "zdejchnul". Pravda, má rád packy, poklunu a "mrtvého psa".

 

Rozhodně bych svého psa nedávala někam do bytu, je strašně hlučný. To, že pes štěká, je jeho přirozenost, ovšem Sabry štěká trošku víc, také rád vyje a zpravidla když si lehá nebo se protahuje vyluzuje hodně hlasité zvuky. Když si lehá, často říkám "Á,  přistává boeing."

 

Velkým oříškem se ukázako udržet psovi stále krásnou modrou barvu. Chovatel nám opomněl říci, čeho se ve stravě vyvarovat. Časem jsem tedy na vše musela přijít sama...

Na půl roce Sabry chytil takovou krásnou rezavou barvu, až se z toho člověku chtělo brečet. S chovatelkami jsme přišlii na náš hlavní problém ve stravování. Krmili jsme českým prémiovým krmivem - Calibrou, jenže ta obsahuje veliké množství lososího oleje, ten je sice hypoalergenní, ovšem pro blue merle psa vysoce nežásoucí. Dále jsme museli upustit od vepřových uší, hovězích kůží, nemluvě o uzeném. Mrkvičkou, rajčátky či červenou řepou, které jsou nejvíce bohaté na B - karoten, nebo i něčím jiným, co B - karoten obsahuje jsme naštěstí nekrmili. Dalším problémem se staly kočky, tedy jejich granule, které tak rády rozhazují. Kočičí granule jsou totiž zpravidla hodně bohatá na barviva a ta blue merle také hodně vadí. Nyní máme i blue merle kocourka Mainské mývalí kočky, takže je pochopitelné, že i jemu dáváme granulky, které neovlivňují jeho barvu, takže kdyby se náhodou stalo, že by Sabry shamal nějakou kočičí granuli, nic se nestane.

 

Poslední dobou slýchávám, že modrou barvu ovlivňuje i vitamín A, který vzniká především z beta-karotenu, alfa-karotenu a lykopenu, vše jsou oranžová nebo červená barviva.

 

Nelíbí se nám línání a někomu může vadit i sluníčko. Pár let dozadu mi bylo řečeno, že barvu ovlivňují i některá antibiotika. Nechtěla jsem tomu věřit, bohužel letos jsme museli dávat jak antibiotika, tak i kortikoidy a obé nám udělalo krásnou red merle barvu.

 

 

Blue merle psi mi oproti psům se zlatou či tricolorní barvou přijdou temperamentnější a uštěkanější.

Sabrymu často říkám,  že je jako "slon v porcelánu". Sem tam něco shodí a většinou je do všeho hr hr. Není jako naši zlaťáci, kteří nejraději někde leží a když se jim zachce, možná nějakou aktivitu vytvoří. Ano, Sabry si rád někde hajne, ale pak chce abyste s ním něco dělali a pokud se Vám nechce, bude vás pošťuchovat, okusovat a jinak otravovat.

 

 

KRMIVO

Stravování u blue merle psů je tedy nutno hlídat. Pokud nějaké krmivo, pamlsky či doplněk stravy kupujete,  chce si opravdu důkladně přečíst složení. Nemělo by obsahovat barviva (často se skrývají pod "Éčky"), lososí olej či lososí maso, B - karoten (třeba mrkev či rajčata), hovězí maso, některým psům vadí i vepřové maso.

Já osobně krmím hlavně Purinou ProPlan Original, kuřecí, popřípadě Purinou ProPlan Light, kuřecí. Momentálně je prý pro blue merle psy asi nejlepší krmivo značky Arion.

Ze svého talíře také psa mnohdy krmím. Dávám mu chrupavky a kuřecí, kachní či krůtí masou. U masa dávejte pozor na to, aby nebylo příliš slané a bylo nejlépe nekořeněné.

Rozhodně nedávám kosti:

1) Sabry je schopen spolknout i celý pěti centimetrový kus morkové kosti.

2) Kosti, které neohrožují zdraví psa, zpravidla zase ovlivňují barvu.

 

DOPLŇKY STRAVY

V doplňcích stavy také často bývá přidané barvivo. Také se mi stalo, že jsem koupila doplněk stravy, ale bohužel jsem si nevšimla věty "Může obsahovat barviva" tak titěrně napsané, že byla k přečtení pouze pod lupou.

 

PAMLSKY

U pamlsků je potřeba koukat na to stejné, co u krmiv. Navíc pamlsky mohou být uzené a ty rozhodně nekupujeme. My máme osvědčené piškoty Opavia (snad jako jediné neobsahují barviva), sušené maso (přečtěte si, že je to opravdu jen maso) - kupujeme kuřecí, popřípadě kachní, většinou značky Wanpy nebo Perrito.

K čištění zoubků dávám zelené kartáčky (např. značka Flamingo), ty totiž obsahují chlorofyl, můžete dávat i ty bílé, které jsou většinou s fluorem. 

 

 

POTRAVINY OBSAHUJÍCÍ BETA-KAROTEN

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek