lovackisavez-hb

strana 46

Sabry - sportující dlouhosrstka

Sabres Blue Horny Vlčí žleb

 

    V necelých pěti měsících absolvoval svoji první výstavu, která se mu celkem líbila, a krásně se v kruhu předvedl, což ocenili i rozhodčí.  Ovšem již na půl roce jeho věku nám bylo jasné, že k výstavám budeme muset začít s nějakým druhem psího sportu, neboť jeho temperament se zdál být nekonečný.

 

    Vyzkoušeli jsme dogfrisbee a dogdancing, ale nejvíce nás ze všech možných aktivit nadchlo agility, které jsme si společně velmi užívali. O tom, že naše volba byla správná, jsme se měli možnost přesvědčit na neoficiálních závodech ještě v kategorii štěňat, kde dokázal vyhrát všechny tři běhy i v takové konkurenci jakou představují border colie. Následoval logický krok o zažádání výkonnostního průkazu a tím pádem nám již nic nestálo v cestě k našim prvním velkým úspěchům na skutečných závodech.

 

    Po absolvování několika závodů Sabryho přestalo bavit nudné popocházení ve výstavním kruhu a celodenní čekání. Proto jsme výstav téměř zanechali, ale alespoň čas od času se na některé objevíme. Spíše si odbudeme nějakou menší výstavu, odkud, pokud se nejde na odpolední vystavování, se odjíždí kolem poledne. Velkým překvapením jsme byli letos na Pojizerské výstavě psů v Mladé Boleslavi, i se svojí náladou se Sabres umístil na druhém místě FCI I. Za zmínku rozhodně stojí i Speciální výstava KCHCS, kde k našemu úžasu stál Sabry ve třídě otevřené opět na prvním místě, tentokráte s CACem.  

 

    Ale k zpět závodům. Jak jsem již zmínila, naši velcí konkurenti jsou nejen border colie, ale skoro většina psů, jimž se nemůžeme rovnat v rychlosti, ale naší velkou předností je preciznost se kterou Sabry dokáže proběhnout všemi překážkami a díky jeho čistému běhu jsme již několikrát stanuli na stupních vítězů. Jako příklad mohu uvést loňské Otevřené mistrovství východních Čech, kde startovalo 28 týmů largové velikosti a Sabres se umístil na post 1. vicemistra.

 

    V agility momentálně běháme ve výkonnostních A2 zkouškách, kam jsme se dostali úspěšným absolvováním několika zkoušek s umístěním do třetího místa bez trestných bodů.

 

    Letos jsme změnili trenéra, který mi po třech lekcích řekl, že málokterý pes dělá něco pro potěchu svého pána bez toho, aby za to očekával nějakou nejlépe chutnou odměnu. Došlo mi, že mluví o Sabrym, mém oddaném věrném příteli až mne z toho píchlo u srdce.

 

    S novým trenérem jsem si uvědomila naléhavou potřebu změny handlingu, jestliže chceme dosáhnout ještě lepších výsledků.

 

    Byla jsem zvyklá běhat doslova od překážky k překážce, což je fyzicky velmi náročné, může docházet ke kolizím či pádům, ale hlavně zpomaluje to psa. Nyní moje vedení spočívá hlavně na samostatnosti mého psa a mojí důvěře k jeho výkonům. Děláme přesně to, co u tohoto plemene není obvyklé, což jsou vysílačky, dálkové povely, stranové povely, top spiny a francie. Jsem za to velmi vděčná nejen trenérovi, ale hlavně Sabrymu, který vše bravurně zvládá.

 

    Od té doby co závodně běháme, jsme se zúčastnili všech závodů, které sponzoruje KCHCS. Jsou to Mistrovství ČR agility dlouhosrstých a krátkosrstých kolií, které jsme v loňském roce vyhráli a Agility Collie Cup kde jsme pro změnu vyhráli v roce letošním, samozřejmě v kategorii dlouhosrstých kolií, neboť krátkosrsté jsou mnohem rychlejší než naši huňáči.

 

    Pokud si chcete o Sabrym, ale i jiných zajímavostech ze světa psů přečíst, můžete navštívit naše internetové stránky www.sabry-colierough.webnode.cz

 

Výstavní úspěchy:

-          6x VN1, N1, 5x V1, 2x V2, 3x V4, 2x VD1, VD4, 2x VD

-          CAC, 4x Vítěz třídy, 3x Krajský vítěz, Vítěz Mladé Boleslavi, Nejhezčí mladý pes, 2. v FCI I.

 

Úspěchy ve zkouškách agility:

LA1:       4x 1V, 1x 2V, 2x 3V, 1x 4V, 1x 3VD (+ 5x DIS)

LA2:       2x 1V, 1x 1VD, 1x 2VD, 3x 3VD, 1x 4VD, 1x 5VD, 1x  8D, 1x 5BO (+ 1xDIS)

 

Další zkoušky:

-          ZOP

-          příští rok se chystáme na ZPU1

 

 

 

MAGAZÍN COLLIE & SHELTIE, Klub chovatelů collií a sheltií, 1/2013, str. 49-50