Vzhled dle standardu plemene

CELKOVÝ VZHLED

Silná stavba těla, která však nesmí působit těžkopádně nebo hrubě. Pes zároveň vypadá půvabně a mrštně.

POVAHA

Přátelská, bez jakékoliv stopy po nervozitě nebo agresivitě.

POHYB

Lehký a uhlazený.

HLAVA

Plochá lebka se po stranách postupně zužuje v přímé linii od uší až ke špičce čenichu, bez vyčnívajících lícních kostí nebo špičatého čenichu. Při pohledu z profilu probíhají horní linie lebky a přední části obličeje paralelně a rovně. Jsou přerušeny lehkým, avšak patrným čelním sklonem ("stop") - přerušení od čela k nosnímu hřbetu. Konec hladké, dobře zakulacené tlamy je tupý, nikdy hranatý. Spodní čelist je silná a dobře tvarovaná. Hloubka lebky, od obočí až po spodní okraj spodní čelisti nesmí být nikdy příliš velká.

ČENICH

Zásadně černý.

OČI

Středně veliké, poněkud šikmo posazené, mandlového tvaru, tmavě hnědé. U blue-merle kolie smí být jedno nebo obě oči modré nebo modrobílé. Výraz očí je inteligentní, živý a bystrý.

UŠI

Malé. Umístěné ani příliš daleko od sebe, ani příliš těsně u sebe. Ve střehu jsou asi dvě třetiny ucha vztyčené a horní třetina směřuje dopředu.

CHRUP

Silné čelisti, s dokonalým nůžkovým skusem.

KRK

Svalnatý, silný, v poměru k tělu správné délky.

LOPATKY

Šikmé a dobře zaúhlené.

PŘEDNÍ KONČETINY

Rovné a svalnaté, s nepříliš silnými kostmi.

TRUP

Ve srovnání s výškou v kohoutku poměrně delší. Hřbet pevný, s lehkým vyklenutím nad partií beder. Hluboký hrudník.

ZADNÍ KONČETINY

Na stehnech svalnaté. Dobře zaúhlené kolenní klouby. Hleznové klouby hluboko posazené a silné.

TLAPKY

Oválné, s dobrými polštářky a sevřenými prsty.

OCAS

Dlouhý. Poslední ocasní obratel má sahat nejméně k hleznovým kloubům. V klidu je nesen dolů s lehkým zahnutím na konci. Při vzrušení je ocas nesen výše, nesmí však být nesen nad hřbetem.

SRST

Měla by být velmi hustá a přizpůsobit se vnější linii těla. Vrchní srst je hladká a tvrdá, vnitřní měkká, huňatá a velice hustá. Límec a hříva jsou velmi bujně osrstěny. Maska (srst na hlavě) a obličej jsou osrstěny hladce a krátce. Srst na špičkách uší je hladká a krátká, u kořene delší. Přední končetiny jsou dobře "osrstěné", zadní končetiny nad hlezny bohatě osrstěné, pod nimi však je srst krátká a hladká. Srst na ocasu je velmi bohatá.

ZBARVENÍ SRSTI

Zlatá s bílými odznaky, tricolorní a blue-merle.

U kolií se zlatým zbarvením je povolený každý odstín od světle zlaté až po sytý mahagon. Světle slámové nebo krémové zbarvení je nežádoucí.

Tricolorní kolie jsou převážně černé se sytými tříslovými znaky na hlavě a nohách. Rezavá barva srsti je nežádoucí.

Modré kolie mají jasně stříbrně modrou srst s černými skvrnami nebo černě mramorovanou kresbou. Syté tříslové znaky jsou žádoucí, jejch absence však není vadou. Velké černé skvrny nebo břidlicové či rezavé zbarvení jak ve vrchní, tak i ve spodní srsti neodpovídají standardu.

Všechna jmenovaná zbarvení mohou vykazovat více nebo méně silné bílé odznaky, pro kolii typické.

Výhodu je: úplný nebo částečný bílý límec, bílá hruď, běhy a tlapky, bílá špička ocasu; na přední části obličeje a/nebo na lebce smí být bílá lysina

VÝŠKA A HMOTNOST

Výška v kohoutku: psi 56 až 61 cm, feny 51 až 56 cm

Hmotnost: psi 20 až 30 kg, feny 18 až 25 kg